Izba regionalna

W szkole od wielu lat istnieje szkolna sala tradycji, która stale wzbogaca się o nowe pamiątki z przeszłości, świadczące o przywiązaniu szkoły do historii. Eksponaty prezentowane w izbie tradycji pochodzą z darów mieszkańców Dąbrówki Małej, nauczycieli oraz rodziców i dziadków naszych uczniów. Izba składa się z dwóch pomieszczeń: kuchni i pokoju, w których wystawione są charakterystyczne dla tych pomieszczeń przedmioty. Układ wystawianych eksponatów odpowiada miejscom, w których stały w śląskich domach. Uczniowie odwiedzający izbę uczą się zachowania w muzeum i mają jedyną okazję zobaczyć z bliska przedmioty dawno już nieużywane. Na ścianach wiszą zdjęcia i obrazy pochodzące z epoki naszych pradziadków. Zdjęcia przedstawiają najważniejsze etapy życia ludzi od urodzin poprzez roczek, pójście do szkoły z „tytą”, komunię świętą, ślub, aż do śmierci. Zdjęcia prezentują stroje charakterystyczne dla dawnych czasów, Dąbrówkę Małą oraz uczniów chodzących do naszej szkoły. W izbie oprócz zwiedzania przeprowadzane są lekcje dotyczące obyczajów i tradycji śląskich, wtedy też wykorzystywane są niektóre przedmioty do prezentacji.

Odbiorcami lekcji i zajęć przeprowadzanych w szkolnej izbie tradycji są uczniowie szkoły, organizowane są również pokazowe zajęcia dla przedszkolaków, którzy poprzez takie lekcje poznają swoją przyszłą szkołę i uczą się poznawania tradycji. Dzieci z naszej szkoły w trakcie lekcji historii poznają tzw. rzeczywistą historię, mogą dotknąć prezentowanych eksponatów i dokładnie je sobie obejrzeć. Na zajęciach w izbie tradycji uczniowie klas I – III poznają zwyczaje i obyczaje śląskie oraz etapy życia ludzi ze szczególnym uwzględnieniem okresu dzieciństwa i lat szkolnych. W trakcie zajęć uczniowie mogą m.in. zobaczyć śląski zwyczaj – „szkubanie pierza” oraz samemu tego spróbować.

Ważnym elementem odwiedzin izby tradycji jest również zapoznanie uczniów ze zmianami w życiu codziennym ludzi na przestrzeni ostatnich stu lat i uświadomienie im, że żyją o wiele wygodniej niż przed 100 laty. W izbie brak jest współczesnych wygód tj, bieżąca woda, zaprezentowane są natomiast miski na wodę i konewki służące dawniej do jej przynoszenia. Uczniowie mogą sobie posiedzieć na „ryczce”, przyłożyć węgiel do żeleźniaka, czy zobaczyć, jak prało się pranie na tarze. Ciekawym elementem zajęć jest uświadomienie uczniom, że kiedyś mogło życie toczyć się bez elektryczności i na lekcje w klasie nie dzwonił elektryczny dzwonek, tylko prawdziwy dzwon, którym dzwonił woźny. Dzwon taki posiadamy w naszej szkole i jest on najstarszym eksponatem. Uczniowie mogą go dotknąć i zobaczyć, jaki jest ciężki. W izbie tradycji prezentujemy też kałamarz oraz świadectwa szkolne z ówczesnymi przedmiotami, które porównujemy z obecnymi świadectwami.

W izbie tradycji dzieci mają możliwość obejrzenia z bliska i dotknięcia sztandaru powstańczego oraz pamiątek po powstańcach śląskich. Dzieci, które przystąpiły już do komunii świętej z zainteresowaniem oglądają okazjonalne pamiątki, które wręczano dzieciom przy tej okazji na początku XX stulecia.

Mali uczniowie wchodząc do szkolnego muzeum przenoszą się w czasie i odbywają podróż po czasach, w których żyli ich pradziadkowie. Zajęcia takie są podstawą do namówienia małych adeptów historii, aby poczuli się jak prawdziwi historycy i przeprowadzili wywiad z najstarszym członkiem swojej rodziny i przedstawili efekty tego spotkania na następnych zajęciach w izbie tradycji.

Opracował nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 47 z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach

mgr Grzegorz Drabik

Skip to content